Merhaba ben Sima!

Benimle fotoğraf çekimi hususunda henüz bir anlaşmaya varmamış olabilirsiniz. Mühim değil. Buraya kadar geldiyseniz, beni ve işlerimi merak etmiş olmalısınız. İşte ben de tam olarak bunun için size yardımcı olmak ve kafanızdaki soru işaretlerini birlikte çözelim istiyorum.  Amacım, zorlu ve bir o kadar da detay isteyen evlilik sürecini sizin için mümkün olduğunca kolaylaştırmak. Buraya kadar tamamsak eğer, sürecin nasıl işlediğine tek tek göz atabiliriz.

 

Size Sunulan Paketler Neler?


Öncelikle size sunduğum paketlerden bahsetmek istiyorum. Burada 2 farklı paket seçeneğinizin olduğunu belirtmek isterim; 

Paket 1: Kuaför + Dış Mekan + Gelin alma dediğimiz, genel hatlarıyla tüm süreçlerin yer aldığı bir tam gün paketidir. Özetle size; kuaför ve makyaj aşamasından, karar verilen mekandaki çekime ve hemen akabinde evden gelin almaya kadar olan kısımda eşlik ediyorum. Ve sizi düğüne uğurluyorum. Arzuya göre düğünü gerçekleştirdiğiniz mekan, dışarıdan fotoğrafçı getirmenize izin veriyor ise ilk dans ve pasta kesimi aşamalarına da kalabiliyorum. Böylece hiçbir anınızı kaçırmamış oluyoruz. Ayrıca çekimi yalnızca fotoğraf ile sınırlandırmıyorum. İsteğe göre video çekimi de gerçekleştiriyorum. (Paket içi seçenekleri ayrıca mevcut.)

 

Paket 2: Bu paket daha minimal bir çekim gerçekleştirmek isteyenlere özel. Minimal diyorum çünkü yalnızca “Dış Mekan Çekimi”ni içeriyor. Birlikte ya da sizin belirleyeceğiniz 2 farklı mekana gidiyor, çekimimizi gerçekleştiriyoruz. Yine burada da fotoğraf ve video seçenekleriniz yer alıyor.

 


Mekan Seçimini Nasıl Kararlaştırıyoruz?

Gelelim en sık merak edilen sorulardan birine: Mekan seçimi. İlk olarak şu konuya açıklık getirmek istiyorum. Sevgili gelin adaylarım, çekim için ille de benim size önerdiğim mekanlara gitmek zorunda değiliz. Unutmayın ki bu sizin gününüz. Kendinizi mutlu hissetmediğiniz hiçbir adımı atmak zorunda hissetmeyin. Rahatlayın ve bolca gülümseyin! 😊 O halde anlaştıysak, mekan için sunduğum önerileri neye göre belirlediğimden de kısaca bahsedeyim.

 

Mekan önerilerinde benim için oturduğunuz bölge ve kuaför lokasyonunuz önem arz ediyor. Çünkü zamana karşı yarıştığımız bu mutlu gününüzde, çekimi mümkün olduğunca kolay bir şekilde gerçekleştirebilmek ve sizi sonrasında düğününüze vaktinde uğurlamak benim ilk görevim. Bu sebeple söz konusu lokasyonlarınıza en uygun mekan seçeneklerini önünüze sunmak durumundayım. 

 

Bir diğer önemli husus ise çekimi nasıl planladığım ile ilgili. Bu noktada bazı gelinler planlamayı tamamen bana bırakabiliyor. Bu elbette ki karşılıklı güven duygusu ile alakalı bir konu. Gelin adayı bana hayalindeki çekimi söylediği andan itibaren zaten kafamda belirli noktalar oluşuyor. Bu doğrultuda bize en uygun olabilecek mekanlara doğru yola çıkıyoruz. Ancak yine de altını çizerek yinelemek istiyorum ki o da önemli olan sizin ne istediğiniz. Böylece karşılıklı fikir alışverişinde bulunarak, mekan seçimini gerçekleştiriyoruz.

 

Dış Mekan Çekimi Toplamda Kaç Saat Sürüyor?

İstanbul gibi büyük bir şehirde yaşayıp, kesin ve net bir saat dilimi vermek çok olası olmasa da aksi bir durum olmadığı müddetçe trafiği de hesaba katarak sürenin, 2 saat olduğunu söyleyebilirim. 

 

Dış Mekan Çekimini Başka Bir Gün Yapabiliyor muyuz?

Tabii ki yapabiliyoruz. Bazı gelinler, dış mekan çekimini düğün gününe sıkıştırmak istemeyebiliyorlar. Bu durumda beraberce kararlaştırdığımız bir günde mekana giderek çekimimizi gerçekleştiriyoruz. Böylece gelinler için zamanında eve yetişme ve düğün için yola çıkma telaşı da ortadan kalkıyor.

 

Peki, O Gün Hava Yağışlı Olursa?

Stres olmanıza hiç gerek yok. Burada da şöyle çözümler sunuyorum;

 

 

  • Hayalinizdekine en uygun fakat hava dolayısıyla kapalı olan mekanlar için yola çıkıyoruz. Yalnız burada bir hususu hatırlatmak istiyorum. Maalesef bu gibi mekanlar ücrete tabii tutuluyor. Bu sebeple çekimi gerçekleştireceğimiz mekanlar için ekstra bir ücret ödemek durumundasınız.
  • Ya da tüm bunları bir kenara bırakıyorsunuz ve havanın güneşli olduğu başka bir tarih için anlaşıyoruz. Bu esnada dış mekan çekimi hariç diğer tüm çekimlerinizi itinayla gerçekleştiriyoruz. Ayrıca başka bir güne ayarladığımız dış çekim için de ekstra bir ücret talebinde bulunmuyorum. 😊

 

 

Çekim Kurgusu Nasıl İşliyor?

Bana başvuran gelinlerimin en büyük kaygısı fotoğraf ya da video çekerken nasıl davranmaları gerektiği. Hatta gelip “Ben poz vermesini hiç beceremem ki.” Diyen gelinlerim bile oldu. Ancak bu noktada kendinizi asla yalnız hissetmemenizi istiyorum. Çekim sırasında sizi yönlendireceğimden hiç şüpheniz olmasın. Önemli olan sizin kendinizi rahat hissetmeniz. Ve çekim esnasında bolca eğlenip, gülümsemeniz. Emin olun siz rahat ve doğal davrandıkça mükemmel kareler yakalamak da benim için bir hayli kolay olacak.

 

Yalnız tek bir noktada öneride bulunmakta fayda var. O da çekime mümkün olduğunca az kişi ile gidiyor olmanız. Aksi takdirde gelin ve damat adaylarının dikkati dağılabiliyor ve istenilen kareleri yakalayabilmek de zorlaşıyor. Biliyorum bu özel anlarınıza herkes şahit olsun istiyorsunuz ancak ortaya ne kadar kaliteli bir iş çıkabileceğini de göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. 😊

 

Anlaşma Süreci Hakkında

Buraya kadar sıkça sorulan soruları cevaplamaya çalıştım. Şimdi ise anlaşma sürecinin nasıl işlediği hakkında kısa bilgiler geçmek istiyorum.

 

Öncelikle benimle çalışmaya karar veren çiftlerim ile yüz yüze bir buluşma gerçekleştiriyorum. Ayrıca kendilerine bir örnek albüm de gösteriyorum. (Bu gibi detaylara “Merak edilenler” kısmından da ulaşabilirsiniz.) Yüz yüzeyken bütün bir gününüzü nasıl planlayacağınız hakkında detayları görüşüyoruz. Çiftler hayallerindeki çekimi bana aktarıyor, ben de yorum ve görüşlerimi sunuyorum.

 

Anlaşmaya vardığımız takdirde size bir kullanıcı sözleşmesi veriyorum. İlgili sözleşmede hangi paket üzerinde anlaştığımız, çekim gününüz gibi detaylar yer alıyor. Ayrıca ilgili günümü size ayıracağıma dair sizden bir ön kapora teslim alıyorum. Böylece anlaşmamız yapılmış oluyor.

 

Fotoğraf, Video ve Albümleri Ne Zaman Teslim Alabilirsiniz?
Çekiminizi gerçekleştirdik. Peki ya sonra? İşte bu noktada ben genelde gelinlerimden balayı dönüşü bana ulaşmalarını rica ediyorum. Böylece kendilerine, albümde kullanılmak üzere seçecekleri fotoğrafların yer aldığı DVD’yi kargolamış oluyorum. Ya da istenildiği takdirde resimlerin yer aldığı ilgili klasörü, wetransfer.com adresi üzerinden mail olarak da gönderebiliyorum. Yani, seçim sizin! 😊

 

Sonra?

Sonraki adım, seçtiğiniz görsellerin bana iletimi yönünde. Burada dikkat edilecek olan husus;

 

  • Albüm için seçilen fotoğraflar,
  • Albüm kapağı için seçilen fotoğraf,
  • Ve bir adet 50×70 büyük boy basım için seçilen fotoğraf

 

‘ın gönderim öncesi ilgili numaraları ile birlikte ayrı ayrı belirtilmesi. Böylece olası bir karmaşıklığın da önüne geçmiş bulunuyoruz. 

 

Akabinde rötuş ve tasarım işlemleri başlamış oluyor. 2 hafta içerisinde tasarım için sizden onay alınıyor. Şayet, değiştirmek istediğiniz bir nokta yok ise basım işlemini başlatıyorum. 14 iş günü içerisinde albümünüz, öncelikle bana ulaşıyor. Son kontrolleri bu defa ben gerçekleştiriyorum. Ardından dilediğiniz adrese albümünüzü, 50×70 boy fotoğraf baskınızı, çekilen video görüntülerinden oluşan video klibinizi ve editlenen bütün fotoğraflarınızın dijital versiyonlarını DVD ile kargolayarak süreci sonlandırıyoruz.


Umuyorum ki kafanızdaki bir çok soruyu cevaplayabilmiş ve süreci açıkça anlatabilmişimdir.

 

Son olarak unutmayın ki önemli olan, içinize sinen biri ile çalışmak. Çünkü en özel
anınızı bütünüyle çalışmaya karar verdiğiniz o kişiyle paylaşacağınız gibi, hayallerinizi teslim ettiğinizi de mutlaka hatırlayın olur mu?

 

Birlikte çalışabilmek umuduyla,

Sevgiyle kalın!